eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Teatr Eliksir o ojczyźnie

We wtorek 14 listopada zespół z Gryfińskiego Domu Kultury zaprasza do Pałacyku pod Lwami na wieczór poetycko-muzyczny pod tytułem „Do kraju tego…”

Mottem wieczoru jest cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka”, w którym nostalgia za utraconą ojczyzną łączy się z pragnieniem życia w upragnionym kraju.

W programie udział wezmą aktorzy Teatru Eliksir: Teresa Smolnik, Wiesława Glińska, Danuta Sikorska, Tamara Szymańska, Jolanta Błaszak, Krystyna Gil, Danuta Szydło oraz Jerzy Romaniuk oraz Teatru Uhuru: Oliwia Kurlej (fortepian, recytacja) i Emilia Bulsa (recytacja, śpiew). Gościnnie wystąpi Alicja Błaszczyk, poetka z Daleszewa.

Wstęp wolny.

 

Reżyser Janusz Janiszewski o spektaklu:

Motywem przewodnim jest słowo „ojczyzna”, odmieniane prze różne przypadki poetyckich epok i poetyk. Posłuchamy wierszy bardzo znanych, stanowiących kanon polskiej literatury, tych sławiących nasz kraj, jak i tych, których przesłanie jest bardziej uniwersalnie. Idąc za Norwidem i słuchając poezji sami spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, za jaką ojczyzną my tęsknimy, jaka jest ta najbliższa naszemu sercu.

W dzisiejszym świecie - wśród sporów politycznych, natłoku informacji i w medialnym szumie globalnej wioski – słowa często tracą swoje właściwe znaczenia. Niech wśród nas zabrzmi słowo poetyckie, które ma moc oczyszczającą i przywracającą utracone sensy. Niech powrócą w naszych wspomnieniach słynne strofy Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Tuwima, Miłosza, Szymborskiej i wielu innych poetów, dla których słowo „ojczyzna” znaczyło coś bardzo cennego i coś bardzo osobistego. Przekonajmy się jak wiele twarzy ma nasz kraj, jak różne jego oblicza ukazują się w zależności od perspektywy spojrzenia. Poeci mówią, że ojczyzna mieszka także w słowie, polskim słowie, dźwięcznie brzmiącym i szeleszczącym po słowiańsku, posłuchajmy więc tych słów o ojczyźnie - naszym wspólnym domu. Oprócz poezji posłuchamy także utworów Fryderyka Szopena i wspólnie będziemy mogli zaśpiewać kilka wybranych pieśni, które od dawna towarzyszą Polakom w ważnych dla nich chwilach.

(dost./kk)

 

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu