eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Niebezpieczne przejście przy placu zabaw

Minęły 4 lata od publikacji artykułu, a nic się nie zmieniło. Przejście nadal stanowi zagrożenie dla bawiących się w pobliżu dzieci.

W 2013 roku opublikowany na łamach eGryfino artykuł: http://www.egryfino.pl/artykul/niebezpieczne-przejscie-w-centrum-miasta poruszył kwestię "przejścia" dla pieszych na ul. Marii Konopnickiej. Od tamtej pory minęły 4 lata i nic się nie zmieniło w tej sprawie. Kierowcy swoje, piesi swoje, zarządca terenu swoje.

Kierowcy jadący od strony przychodni, za nic mają znaki i informacje o wzmożonym ruchu pieszych i często znacząco przyśpieszają. Do tego wszędzie parkują samochody, a przecież są znaki informujące o przejściu. Dodatkowo żywopłot czy też krzak, który skutecznie zasłania widok. W sezonie letnim wystarczy zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć wyskakujące prosto pod koła dziecko.

Nie chodzi o to aby odbierać kolejne przejścia, ale wystarczy usunąć krzaki i kilka metrów przed przejściem wyznaczyć martwe pole, tak aby nikt nie wchodził na "jezdnię" bez możliwości upewnienia się czy nic nie jedzie. Nie zaszkodzi też prób zwalniający aby przyhamować samych kierowców.

Zgodnie z artykułem 49 Kodeksu Drogowego, zabrania się zatrzymania pojazdu: (...) 2. na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;

Kierowcy i mieszkańcy osiedla za nic mają znaki i swoje własne bezpieczeństwo. Brak miejsc do parkowania nie powinien jednak odbierać resztek rozumu, a i właściciel terenu w końcu mógłby odsłonić widok pieszym.

Zdecydowanie, ze względu na zlokalizowany tuż przy drodze parking, w tym miejscu powinien znaleźć się próg zwalniający, taki sam jak jest kilka metrów dalej, chociaż i on powinien być z obu stron przejścia dla pieszych które jest tuż obok.

Proszę o reakcję. Zadbamy o bezpieczeństwo na osiedlu.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu